استراتژی خدایان موفقیت : ۵- دوری از تمام حواس پرتی ها و وقفه ها

distraction - هر وقت حاضر شدید هنگام کار کردن از تمامی عوامل حواس پرتی دوری کنید ، حتی گوشی موبایل ، آن زمان می توانید انتظار نتیجه رضایت بخش داشته باشید - مولتی من - چند برابر شوید - توسعه مهارت فردی برای کسب ثروت و موفقیت

چه کسی را سراغ دارید که حواسش پرت نشود؟
چه کسی را می شناسید که در کارش وقفه ای ایجاد نشود.
حواس پرتی مانند پارازیت های رادیویی است
که کیفیت عملکرد را کاهش می هد.

 

عملکرد انسان بستگی به فاکتور های بسیاری دارد ، اما مهمترین آن تمرکز بر روی اعمال مورد نظر است.

انسان در برخی از امور ، بر حسب تجربه و عادت ، ناخودآگاه کاری را با کمترین افت کیفیت انجام می دهد. اما مشخص است که در کارهای جدید و تصمیمات امروزش زمان بر است که به این مرحله دست بیابد. برای همین است که بارها و بارها به تمرین و پایداری در مسیر انتخابی خود تشویق می شویم.

بیایید به این مسئله فکر کنیم که حواس پرتی ها برای ما مانند لخته خون در رگ های مغزی است (البته دور از جان). زمانی که لخته خونی در دیواره رگ ایجاد می شود ، مسلماً جریان خون را دچار اختلال می کند. و اگر این لخته به قدری بزرگ شود که رگ را مسدود کند ، بسته به محل لخته و نوع رگ ممکن است در خون رسانی به مغز وقفه ایجاد شود که به سکته مغزی منجر می شود. رگ های مغزی مانند اعمال ریز و درشت ما هستند ، و حواس پرتی ها مانند لخته خون. نتیجه ای که خواهیم گرفت مانند مغز و سکته هم مانند شکست می باشد.

حالا تصمیم بگیرید که میخواهید سکته کاری را تجربه کنید یا خیر؟

همیشه به این فکر می کردم که چه چیزی باعث پرت شدن حواس و از دست رفتن تمرکز می شود تا اینکه به مقاله ای برخوردم که بصورت واضح و با یک عبارت به این سوال پاسخ داد : “عدم تعیین سطح اهمیت موضوع”

تعیین سطح اهمیت موضوع باعث می شود بدانیم با چه چیزی رو به رو هستیم و به سمت چه نتیجه ای متمایل شده ایم. این آگاهی باعث افزایش تمرکز شده و در عین حال باعث می شود از همان ابتدای کار سعی بر دوری از عوامل حواس پرتی داشته باشیم  و تمام تلاش خود را برای عدم ایجاد وقفه در کار بکار بگیریم.

 

حواس پرتی همه جا وجود دارد.
مهم این است که چطور و در چه حدی با آنها مقابله کنیم
یا از همان ابتدا از وقوع آن جلوگیری کنیم.

در ادامه چند نکته برای مقابله و جلوگیری از ایجاد حواس پرتی ها را خواهیم خواند. اما مسئله اصلی این است که چقدر برای حل حواس پرتی ها متعهد هستید؟

 

۱- خودتان را بررسی کنید
حواس پرتی ها به همان اندازه که منبع بیرونی دارند ، به همان اندازه منبع درونی هم دارند. قبل ازهر کاری به چند ساعت قبل فکر کنید و ببینید علت درونی حواس پرتی چیست.

 

۲- اشاره دقیق به علت
بعد از اینکه خود را از درون بررسی کردید ، به محیط خود توجه کنید. آیا علت حواس پرتی شما نحوه چینش اتاقتان است؟ یا یک همکار فضول یا مهمان ناخوانده؟ یا نبود مهارت کافی ، ایده مناسب ، یا زمان کافی برای انجام آن کار؟
زمانی که بتوانید علت را شناسایی کنید و دقیقا به آن اشاره کنید ، می توانید  تاثیر آن را رفع کنید.

 

همانطور که برای رسیدن به هدف ، باید دقیقا
مشخص کنیم که چه چیزی می خواهیم ،
برای حذف چیزی که تاثیر مشخص منفی بر ما دارد
هم باید دقیقا بتوانیم به آن اشاره کنیم.

 

۳- آماده باشید
تمام رهبران بزرگ ، برنامه ریزهای بزرگی هستند که به تک تک اهداف ریز و درشت اشاره کرده و لیستی از آنها تهیه می کنند.اگر برای انجام کارتان بر اساس برنامه مدون اقدام کنید ، کمتر چیزی ممکن است حواس شما را پرت کند.

 

۴- آفلاین شوید
یکی از بزرگترین حواس پرتی ها به هنگام کار و انجام وظایف ، آنلاین بودن است. مگر اینکه کارتان آنلاین باشد. و از جمله حواس پرتی های تاثیر گذار حتی برای امور آنلاین ، گوشی موبایل ، شبکه های اجتماعی و ایمیل است. تا زمانی که کار مورد نظر را انجام نداده اید آفلاین باشید. سخت است ، قبول. اما همه چیز بستگی به اهمیت موضوع مورد نظر دارد.

 

هربار که آنلاین می شوید به خودتان یادآوری کنید
که من برای انجام کار مهمتری از دیدن کلیپ های خنده دار
و لایک کردن پست های بیهوده ، آنلاین شده ام.

 

۵- به خودتان استراحت دهید
یکی از کلید های انجام کارهای بزرگ این است که بدانید چه زمانی باید به خودتان استراحت بدهید. گاهی حواس پرتی ما درونی و از جمله عوامل جسمی است و گاهی تشویش های ذهنی. پس دانستن اینکه چه زمانی به خودمان استراحت بدهیم می تواند از این نوع حواس پرتی ها جلوگیری کند.

۶- محیط را بررسی کنید
در بسیاری از موارد حواس پرتی های ما از طریق عوامل محیطی ایجاد می شود. صدای ماشین ها و دستگاه های مختلف ، گرما و سرمای هوا ، سختی صندلی مورد استفاده و ده ها عامل دیگر می تواند از تمرکز شما کاسته و شما را از هدف دورتر کند. حذف هر کدام از این موارد هم روش های مختص خودشان را دارند که نسبت به امکان اجرا باید انجام دهید.

 

۷- تقسیم کنید
زمانی که حواس پرتی ها بسیار بزرگتر از توانایی ما در رفع آنها باشند ، بهتر است پروژه یا وظیفه مورد نظر را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنیم تا هر بار در مدت زمان کمتری ، کیفیت بهتری ارائه کنیم.

 

اگر کارها را به قسمت های کوچکی تقسیم کنید ، هیچ کاری سخت نخواهد بود.

~هنری فورد

 

۸-  تعیین ضرب الاجل
زمانی که روی پروژه های پیچیده کار می کنید ، معمولا در هر بار می توانید ۹۰ دقیقه بطور کامل روی آن متمرکز شوید و ۳۰ دقیقه هم طول می کشد تا ذهن خود را از موضوع مورد نظر جدا کنید. زمانی که وارد این جریان شده اید ، زمان مشخصی را برای انجام قسمت قابل توجهی از وظایف خود تعیین کنید و وقتی که این مدت زمان تمام شد ، دست بردارید. وقتی یک تاریخ یا زمان مشخصی تعیین می کنیم ، بهتر می توانیم بر روی کار متمرکز شویم.

 

۹- سحرخیز باشید
این یک اصل ساده است ، اما نتایج بزرگی در بر دارد. روز کاری خود را یک ساعت از همه زودتر شروع کنید. از آن یک ساعت برای سازماندهی آن روز استفاده کنید و قبل از اینکه حواس پرتی شروع به درگیر کردن شما کنند ، کار خودتان را شروع کنید. کمی از نهارهای طولانی فاصله بگیرید و بعد از خوردن یک غذای سبک و مغذی ، کمی قدم بزنید. این کار قند خونتان را متعادل نگه می دارد و ذهنتان را آزاد، که نتیجه آن زمان و انرژی بیشتر برای انجام وظایف است.

 

اگر به دنبال حواس پرتی باشید ، همیشه می توانید پیدا کنید.

 

زمانی که انسان به دوران نوجوانی می رسد با چالش های بیشماری رو به رو می شود. از  کشمکش بین استقلال و وابستگی گرفته تا  هویّت فردی و  ترس و اضطراب. این چالش ها حواس پرتی های بزرگی برای یک نوجوان است که می خواهد از این دوران ، برای خودی نشان دادن ، خیز بردارد. والدین باید حواسشان به این مسئله باشد. هرچه سریعتر و عاقلانه تر برای رفع و کنترل این موارد اقدام کنند فرصت بیشتری برای شکوفایی استعداد های فرزندانشان ایجاد کرده اند.

انسان بالغ همیشه درگیر حواس پرتی های گوناگونی که مانع پیشرفت می شوند ، بوده و خواهد بود. مهمترین نکته در این مسئله ، نحوه نگرش فرد به این موارد است. یکی از بهترین روش های کنترل و رفع حواس پرتی ها این است که شخص تا زمان فراگیری مهارت کنترل احساسات ، از درگیری با حوزه های جدید و متعدد فعالیتی ، دوری کند.

 

در دوره ای زندگی می کنیم که پر است
از حواس پرتی های گوناگون و همه چیز
برای گوش و چشم انسان چالش بر انگیز است.

 

 

حواس جمع باشید ،

همیشه کمی بیشتر از دیروز ،

و کمی دقیق تر از هر ساعت قبل.

 

دیدگاه ها بسته شده است